خانه / ابزار طراحی / مجموعه تصاویر اسلیمی شماره سوم – Eslimi Art 03

مجموعه تصاویر اسلیمی شماره سوم – Eslimi Art 03

تصاویر اسلیمی

تاریخچه اسلیمی :

اسلیمی سابقه‏ای دیرینه دارد؛ ولی بعضی بر این عقیده ‏اند که از دوره های سلجوقی و تیموری این نام را به خود گرفته، و به مرور زمان از نظر شکل تکامل یافته است. نقش های اسلیمی بیشتر در حجاری ها و گچبری های دوره های ساسانی و اسلامی دیده می‏شود و شاید به خاطر این که در دوره های اسلامی از این نقش برای تزیین اطراف قرآن ها استفاده شده، بعدها به این نقش، اسلامی گفته اند.
اسلیمی از ریشه سَلَمَ به معنای آشتی و صلح و سلامت و یا به معنای تسلیم در برابر دستورهای خداوند است از همان کلمه اسلام گرفته شده است.
لغت اسلیمی در فرهنگ فارسی عمید این گونه بیان شده که: نوعی از نقش و نگار که عبارت از خط‏ های پیچیده است و در کتیبه ‏ها و بعضی دیگر از کارهای نقاشی ترسیم می‏کنند. برخی از نقاشان قدیم به دلیل مشابهت طرح های اسلیمی با حروف کوفی در هم، می گویند وضع کننده این طرح حضرت علی (ع) بوده و اصولاً از خط کوفی استخراج شده است و لفظ اسلیمی را همان لفظ اسلامی دانسته‏ اند، و در متون قدیم اغلب به صورت اسلامی به کار رفته است.
به هر حال، اسلیمی نقوشی است که در دوره اسلام به کمال رسیده است. تمام منحنی های اسلیمی جهتی به درون و جهتی به بیرون دارند که جزء ذات اسلیمی است که این گرایش به بی نهایت دارد و نشانی از جاودانگی در اسلیمی به شمار می‏رود. اسلیمی طرحی است متشکل از قوس‏های دورانی زیبا که با چنگ ها، ماهیچه ها، سرچنگ ها، گره ها و انشعاب‏های مناسب کامل می شود و زیبایی و شکوه خاصی را دربرمی ‏گیرد و انواع گوناگون دارد: اسلیمی ساده، اسلیمی توپر، اسلیمی توخالی و… .

این مجموعه شامل دوازده اسلیمی زیبا و با کیفیت است که طراحان و گرافیست ها می توانند از این اسلیمی ها در طراحی های خود برای حاشیه ها و کادر ها استفاده کنند.

لینک دانلود مستقیم:

لینک دانلود | 11.10 مگابایت

مشخصات فایل دانلودی :

فرمت : JPG

حجم : 1110 مگابایت

لطفا به بزرگی و کوچکی حروف و فاصله دقت نمایید

پسورد فایل : www.graphhd.ir

بر روی گزینه خرید در پنجره ی لینک دانلود کلیک کنید در صفحه جدید ایمیل ، نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید و بر روی گزینه خرید کلیک کنید تا به صفحه درگاه پرداخت هدایت شوید بعد از پرداخت گزینه دانلود فایل برای شما فعال میشود اگر نیاز به راهنمایی بیشتری دارید برای راهنمای تصویری کلیک کنید

مطلب پیشنهادی

بکگراند سایت

مجموعه پترن بکگراند سایت

مجموعه پترن بکگراند سایت شامل چهارده پترن زیبا و تیره رنگ مناسب برای بکگراند و پس زمینه سایت ها با فرمت PAT که در این مطلب از سایت گراف اچ دی برای شما عزیزان به اشتراک گذاشته شده است که می توانید در طراحی سایت به عنوان پس زمینه قالب سایت استفاده نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *